| Global Score | |
| 57.4 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | HTC |
| Android 3.2 | Android 3.1 |
| 2011-11-03 | 2011-08-31 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 9.87 x 7.00 x 0.51 inches |
| 21.13 ounces | 25.00 ounces |
| -- | Black |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 239.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1280 x 768 pixels |
| LCD | LCD |
| 149 pixels per inch | 148 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.28 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.12 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 8.00 MP + 1.30 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 7300mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 900 hours standby time |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The HTC Jetstream has a general score of 63.6, which is much better than Motorola Xoom 2's 57.4 general score. Despite being the best in this comparison, we must tell that it's also somewhat heavier and thicker. Both of these tablets include Android OS (Operating System), but HTC Jetstream has the older 3.1 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2.
HTC Jetstream has a screen that is very similar to Motorola Xoom 2's screen, and although the HTC Jetstream has a little less pixels per inch of screen and a little bit worse 768 x 1280 resolution, they both have a same size screen. HTC Jetstream has much more memory to store more games and applications than Motorola Xoom 2, and although they both have exactly the same 32 GB internal storage capacity, the HTC Jetstream also has a SD memory slot that supports up to 32 GB.
The HTC Jetstream has a bit better hardware performance than Motorola Xoom 2, and although they both have a Dual-Core processing unit and the same RAM amount, the HTC Jetstream also has an additional graphics processor. The HTC Jetstream has a much better battery duration than Motorola Xoom 2. HTC Jetstream captures slightly better photos and videos than Motorola Xoom 2, because it has a lot higher video resolution and a back facing camera with way more megapixels.
HTC Jetstream is not only the best tablets in this comparison, but it's also very cheap compared to the other tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.