| Global Score | |
| 57.4 | 60.1 |
| Basic Information | |
| Motorola | Lenovo |
| Android 3.2 | Android 5.0 |
| 2011-11-03 | 0000-00-00 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 8.27 x 4.92 x 0.35 inches |
| 21.13 ounces | 11.64 ounces |
| -- | Blue, Pink and White |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 340.00 | $ 259.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8 inches |
| 1280 x 800 pixels | 800 x 1280 pixels |
| LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.1 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT8732 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 7.83 | 9.36 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 5.8 | 5.72 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | -- |
| 6.82 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 3.9 | 5.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Lenovo TAB 2 A8 is slightly better than the Motorola Xoom 2, with a score of 60.1 against 57.4. The Lenovo TAB 2 A8 is a noticeably lighter tablet device than Motorola Xoom 2, but they are 0.35inches thick. Both tablets in this comparison review use Android OS (operating system), but the Lenovo TAB 2 A8 has a more recent 5.0 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2, so it counts with some extra features and better performance.
Lenovo TAB 2 A8 counts with a quite better processing power than Motorola Xoom 2, and although they both have a 1 GB RAM memory, the Lenovo TAB 2 A8 also has a higher number of cores, a 64-bits processor and an extra graphics processing unit. Lenovo TAB 2 A8 features a bit more vivid screen than Motorola Xoom 2, because although it has a way smaller screen, and they both have the same exact 1280 x 800 resolution, the Lenovo TAB 2 A8 also counts with a better pixels density.
Motorola Xoom 2 features just a bit more storage for games and applications than Lenovo TAB 2 A8, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 32 GB internal storage capacity. Lenovo TAB 2 A8 has a superior battery lifetime than Motorola Xoom 2. The Motorola Xoom 2 shoots much better photographs and videos than Lenovo TAB 2 A8. Both have a 5 mega-pixels back camera.
Lenovo TAB 2 A8 is not only the best tablets of the ones we compare here, but it's also very cheap compared to the other tablets, which makes this tablet a no doubt choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.