| Global Score | |
| 57.4 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Motorola | LG |
| Android 3.2 | Android 5.0, 4.4.2 |
| 2011-11-03 | -- |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 8.30 x 4.89 x 0.39 inches |
| 21.13 ounces | 12.06 ounces |
| -- | Black, Blue, Orange and White |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 105.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8 inches |
| 1280 x 800 pixels | 800 x 1280 pixels |
| LCD | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 400 8926 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.37 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 6.16 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | -- |
| SIM | -- |
| 3.9 | 3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
LG G Pad 8.0 is a bit better than Motorola Xoom 2, having a 58.6 score against 57.4. Both of these tablets come with Android OS (Operating System), but LG G Pad 8.0 has a more recent 5.0 version and Motorola Xoom 2 has Android 3.2. LG G Pad 8.0 is a noticeably lighter but thicker device than Motorola Xoom 2.
LG G Pad 8.0 features just a bit better hardware performance than Motorola Xoom 2, and although they both have a 1 GB RAM memory, the LG G Pad 8.0 also has a greater number of 1200 MHz cores and an extra graphics co-processor. The LG G Pad 8.0 features a slightly better looking screen than Motorola Xoom 2, because although it has a way smaller screen, and they both have an equal 1280 x 800 resolution, the LG G Pad 8.0 also counts with more pixels per inch in the display.
The LG G Pad 8.0 features just a bit more storage to install applications and games than Motorola Xoom 2, because although it has only 16 GB internal memory capacity, it also counts with an external memory slot that supports a maximum of 64 GB. Motorola Xoom 2 features a superior camera than LG G Pad 8.0. Both of them have the same video definition, a 5 megapixels back camera and the same video frame rate.
LG G Pad 8.0 has a really longer battery lifetime than Motorola Xoom 2.
LG G Pad 8.0 is not only the best tablets in our current comparison, but it's also very cheap compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.