| Global Score | |
| 57.4 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.4.2, 4.3 |
| 2011-11-03 | 2013-09-04 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 9.57 x 6.75 x 0.31 inches |
| 21.13 ounces | 19.29 ounces |
| -- | Black and White |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 610.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| LCD | Super Clear LCD |
| 149 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 8.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 9.27 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.56 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 3.9 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 8220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 43 hours talk time |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a score of 75.8, which is way better than Motorola Xoom 2's global score of 57.4. Both of these tablets come with Android operating system, but Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) has a more recent 4.4.2 version and Motorola Xoom 2 has Android 3.2. The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) body is newer, a little lighter and somewhat thinner than Motorola Xoom 2.
Galaxy Note 10.1 (2014) counts with a faster processing unit than Motorola Xoom 2, because it has an additional graphics processing unit, more RAM and a larger number of cores. The Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) features a much more vibrant display than Motorola Xoom 2, and although they both have a screen with the same size, the Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) also has a much greater pixel density and a way higher resolution of 1600 x 2560.
Galaxy Note 10.1 (2014) counts with a lot bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than Motorola Xoom 2, and although they both have equal 32 GB internal storage, the Galaxy Note 10.1 (2014) also has an external memory slot that allows up to 64 GB. Motorola Xoom 2 shoots a little bit better pictures and videos than Galaxy Note 10.1 (2014), although it has a much worse 5 megapixels resolution camera and a way worse 1280x720 video definition.
The Galaxy Note 10.1 (2014) counts with a very superior battery lifetime than Motorola Xoom 2.
Samsung Galaxy Note 10.1 (2014) is way more expensive than the Motorola Xoom 2, but it's still a convenient choice, because you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.