| Global Score | |
| 57.4 | 62.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.0 |
| 2011-11-03 | 2012-10-09 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 10.10 x 6.90 x 0.38 inches |
| 21.13 ounces | 20.64 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 420.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1280 x 800 pixels |
| LCD | Super PLS LCD |
| 149 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 6.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.37 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 5.06 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | -- |
| 6.82 | 5.5 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G) and EV-DO A |
| SIM | -- |
| 3.9 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Tab 2 10.1 has a score of 62.7, which is a little bit better than the Motorola Xoom 2's 57.4 global score. Both of these tablets use Android operating system, but the Galaxy Tab 2 10.1 has newer 4.0 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2, so it offers some additional features and some performance improvements. The Galaxy Tab 2 10.1 is a newer and just a bit lighter tablet than the Motorola Xoom 2, but it is also a little bit thicker.
Galaxy Tab 2 10.1 counts with a bit better CPU than Motorola Xoom 2, and although they both have 1 GB of RAM and the same number of cores, the Galaxy Tab 2 10.1 also has an additional graphics processing unit. The Motorola Xoom 2 has a little more vivid screen than Samsung Galaxy Tab 2 10.1. Both of them have a display of the same size, the same screen density and the same exact 800 x 1280 resolution.
Motorola Xoom 2 features a lot better camera than Galaxy Tab 2 10.1, because it has a camera in the back with lot more mega-pixels. The Motorola Xoom 2 features more memory capacity for applications, games, photos and videos than Galaxy Tab 2 10.1, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 32 GB internal memory capacity.
Galaxy Tab 2 10.1 features a much longer battery duration than Motorola Xoom 2.
The Galaxy Tab 2 10.1 costs more than the Motorola Xoom 2, but it's still a great deal, as you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.