| Global Score | |
| 57.4 | 61.7 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.1, 4.0 |
| 2011-11-03 | 2012-08-15 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 7.63 x 4.82 x 0.41 inches |
| 21.13 ounces | 12.20 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 7 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1024 x 600 pixels |
| LCD | Super PLS LCD |
| 149 pixels per inch | 170 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait (Dual-Core 1200 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.1 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 5.06 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 3.20 MP + 0.30 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 6.82 | 6.27 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | -- |
| 3.9 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 192 hours standby time |
| 1.36 | 5.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Tab 2 (7.0) LTE is just a bit better than the Motorola Xoom 2, getting a score of 61.7 against 57.4. Galaxy Tab 2 (7.0) LTE's construction is newer and incredibly lighter, but also somewhat thicker than Motorola Xoom 2. These tablets include Android OS (operating system), but Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has newer 4.1 version while Motorola Xoom 2 has Android 3.2 version.
Motorola Xoom 2 features a slightly better screen than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has a little bit less pixels per inch of screen, it also counts with a much larger display and a better 800 x 1280 resolution. The Motorola Xoom 2 counts with more storage capacity to install applications and games than Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 24 GB more internal memory capacity.
The Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has a bit more powerful processor than Motorola Xoom 2, and although they both have a Dual-Core CPU and the same RAM amount, the Galaxy Tab 2 (7.0) LTE also has an additional graphics processing unit. The Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE has a much better battery lifetime than Motorola Xoom 2.
Motorola Xoom 2 captures clearer photos and videos than Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE, and although they both have the same 1280x720 video resolution and the same video frame rates, the Motorola Xoom 2 also has a camera in the back with a much higher resolution.
Even being the best tablet between the ones we are comparing here, Samsung Galaxy Tab 2 (7.0) LTE is also very cheap compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.