| Global Score | |
| 57.4 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.4.2 |
| 2011-11-03 | 2014-04-01 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 8.27 x 4.88 x 0.31 inches |
| 21.13 ounces | 11.11 ounces |
| -- | Black and White |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 122.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8 inches |
| 1280 x 800 pixels | 800 x 1280 pixels |
| LCD | TFT |
| 149 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Yes GPU | Adreno 305 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.37 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 6.16 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 3.00 MP + 1.30 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 6.82 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4450mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Galaxy Tab 4 8.0 is much better than Motorola Xoom 2, having a score of 66.2 against 57.4. Both of these devices use Android OS (Operating System), but the Galaxy Tab 4 8.0 has newer 4.4.2 version and Motorola Xoom 2 has Android 3.2, giving you some additional features and performance improvements. The Galaxy Tab 4 8.0 body is incredibly newer, a lot lighter and thinner than the Motorola Xoom 2.
Galaxy Tab 4 8.0 features a bit faster processor than Motorola Xoom 2, because it has a graphics processor, a greater number of 1.2 GHz cores and a larger amount of RAM memory. The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 features just a bit better looking display than Motorola Xoom 2, because although it has a lot smaller display, and they both have the same exact 1280 x 800px resolution, the Samsung Galaxy Tab 4 8.0 also counts with a higher display pixels density.
The Samsung Galaxy Tab 4 8.0 counts with a little bit better storage capacity for applications and games than Motorola Xoom 2, because although it has 0 less internal storage, it also counts with an external SD slot that supports a maximum of 64 GB. The Galaxy Tab 4 8.0 features a much longer battery performance than Motorola Xoom 2.
Motorola Xoom 2 takes just a bit better videos and photos than Galaxy Tab 4 8.0, and although they both have the same video frame rates and the same 1280x720 video definition, the Motorola Xoom 2 also has a lot better resolution back facing camera.
Samsung Galaxy Tab 4 8.0 is not only the best devices between the ones we are comparing, but it's also very cheap compared to the other ones, making it a no doubt choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.