| Global Score | |
| 57.4 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.0.4, 3.2 |
| 2011-11-03 | 2011-09-01 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 7.74 x 5.24 x 0.31 inches |
| 21.13 ounces | 11.82 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| $ 340.00 | $ 675.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 7.7 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1280 x 800 pixels |
| LCD | Super AMOLED Plus |
| 149 pixels per inch | 196 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 7.4 |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Dual-Core 1400 MHz processor |
| 1 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 7.83 | 8.19 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 5.8 | 9.02 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 6.82 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 3.9 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 5100mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
Samsung Galaxy Tab 7.7 has a general score of 64.8, which is much better than Motorola Xoom 2's score of 57.4. The Samsung Galaxy Tab 7.7 is a thinner and way lighter tablet than the Motorola Xoom 2, even when both were released only 2 months apart. These tablets include Android OS (operating system), but the Samsung Galaxy Tab 7.7 has newer 4.0.4 version and Motorola Xoom 2 has Android 3.2 version, so it offers some additional features.
The Galaxy Tab 7.7 features a little bit better looking display than Motorola Xoom 2, because although it has a lot smaller screen, and they both have exactly the same resolution of 800 x 1280 pixels, the Galaxy Tab 7.7 also counts with a higher display density. The Galaxy Tab 7.7 has a little better performance than Motorola Xoom 2, and although they both have the same RAM memory amount and the same number of cores, the Galaxy Tab 7.7 also has an additional graphics processor.
The Motorola Xoom 2 has a greater camera than Samsung Galaxy Tab 7.7, and although they both have the same 1280x720 (HD) video definition and the same video frame rate, the Motorola Xoom 2 also has a camera in the back with way more megapixels. The Galaxy Tab 7.7 features a much bigger memory for apps and games than Motorola Xoom 2, because it has a slot for external memory cards that supports up to 32 GB and 32 GB more internal storage.
Galaxy Tab 7.7 features a way better battery lifetime than Motorola Xoom 2.
Samsung Galaxy Tab 7.7 is a lot more expensive than Motorola Xoom 2, but it's still a convenient choice, because you can get a much better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.