| Global Score | |
| 57.4 | 75.2 |
| Basic Information | |
| Motorola | Samsung |
| Android 3.2 | Android 4.4.2 |
| 2011-11-03 | 2014-01-06 |
| 10.00 x 6.83 x 0.35 inches | 8.62 x 5.06 x 0.28 inches |
| 21.13 ounces | 11.82 ounces |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| $ 340.00 | $ 289.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 8.4 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| LCD | Super Clear LCD |
| 149 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 7 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| Dual-Core 1200 MHz processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 7.83 | 9.27 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.56 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 6.82 | 7.7 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.9 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 25 hours talk time |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab Pro 8.4 has an overall score of 75.2, which is a lot better than the Motorola Xoom 2's 57.4 score. The Galaxy Tab Pro 8.4 is a way newer tablet, and it's also somewhat thinner and much lighter than Motorola Xoom 2. Both of these devices work with Android operating system, but the Galaxy Tab Pro 8.4 has a newer 4.4.2 version and Motorola Xoom 2 has Android 3.2, providing you some additional features and optimized performance.
Galaxy Tab Pro 8.4 has an incredibly better screen than Motorola Xoom 2, because although it has a little bit smaller screen, it also counts with a much greater pixels number per inch in the display and a lot higher resolution of 2560 x 1600. The Galaxy Tab Pro 8.4 counts with a more powerful CPU than Motorola Xoom 2, because it has more cores, 1 GB more RAM memory and an extra GPU.
The Galaxy Tab Pro 8.4 counts with a much better memory for applications, games, photos and videos than Motorola Xoom 2, and although they both have equal internal storage, the Galaxy Tab Pro 8.4 also has a SD memory slot that admits up to 64 GB. The Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 features a very superior battery life than Motorola Xoom 2.
The Galaxy Tab Pro 8.4 counts with a superior camera than Motorola Xoom 2, because it has a much better 1920x1080 video definition and a much higher 8 mega-pixels resolution back camera.
Galaxy Tab Pro 8.4 is not only the best devices of the ones we are comparing, but it's also a lot cheaper, making buying this tablet an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.