| Global Score | |
| 51.2 | 56.2 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Lenovo |
| Android 3.1 | Android 4.2 |
| -- | 2013-02-24 |
| 10.75 x 6.97 x 0.62 inches | 10.24 x 7.09 x 0.34 inches |
| 25.57 ounces | 19.75 ounces |
| $ 300.00 | $ 229.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 10.1 inches |
| 1280 x 800 pixels | 1280 x 800 pixels |
| LED | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 6.6 |
| Performance | |
| NVIDIA Tegra 2 chipset | MediaTek MT8125 chipset |
| Dual-Core 1000 MHz processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (384 MHz) GPU |
| 7.65 | 8.28 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 5.8 | 7.56 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 2.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 1280 x 720 (HD) video resolution | -- |
| 6.05 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | HSPA |
| SIM | -- |
| 3.5 | 3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 6530mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Lenovo IdeaTab S6000 is a little bit better than the Toshiba Thrive, with a global score of 56.2 against 51.2. These tablets have Android OS, but Lenovo IdeaTab S6000 has a newer 4.2 version while Toshiba Thrive has Android 3.1 version, so it counts with some extra features and performance tweaks. The Lenovo IdeaTab S6000 design is incredibly lighter and much thinner than Toshiba Thrive.
Lenovo IdeaTab S6000 features a bit more powerful processor than Toshiba Thrive, and although they both have a 1 GB RAM, the Lenovo IdeaTab S6000 also has an additional graphics processor and a larger number of cores. Lenovo IdeaTab S6000 has a bit sharper display than Toshiba Thrive. Both of them have the same screen density, a display with the same size and the same exact resolution of 800 x 1280 pixels.
Toshiba Thrive captures a little bit better photographs and videos than Lenovo IdeaTab S6000. Both of them have a back-facing camera with a 5 mega pixels. Lenovo IdeaTab S6000 counts with a much greater memory to install applications and games or saving photos and videos than Toshiba Thrive. Both of them have the same internal storage.
Lenovo IdeaTab S6000 has a very superior battery life than Toshiba Thrive.
In addition to being the best tablet in our comparison, Lenovo IdeaTab S6000 is also a lot cheaper, which makes it an obvious call.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.