| Global Score | |
| 51.2 | 56 |
| Basic Information | |
| Toshiba | Lenovo |
| Android 3.1 | Android 4.4, 4.2 |
| -- | 2014-04-08 |
| 10.75 x 6.97 x 0.62 inches | 7.80 x 4.77 x 0.39 inches |
| 25.57 ounces | 11.29 ounces |
| -- | Blue |
| $ 300.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 10.1 inches | 7 inches |
| 1280 x 800 pixels | 800 x 1280 pixels |
| LED | IPS LCD |
| 149 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| Capacitive, Multi-touch | Capacitive, Multi-touch |
| 6.5 | 7.2 |
| Performance | |
| NVIDIA Tegra 2 chipset | MediaTek MT8121 chipset |
| Dual-Core 1000 MHz processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) processor |
| 1 GB RAM | 1 GB RAM |
| Yes GPU | PowerVR SGX544 (384 MHz) GPU |
| 7.65 | 8.37 |
| Storage | |
| 32 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| SD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 5.8 | 5.72 |
| Camera | |
| 5.00 MP + 2.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 1280 x 720 (HD) video resolution | -- |
| 6.05 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
| SIM | SIM |
| 3.5 | 4.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3450mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 336 hours standby time |
| 1.36 | 5.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Lenovo Tab A7-50 has an overall score of 56, which is slightly better than Toshiba Thrive's 51.2 overall score. Both tablets in this comparison work with Android operating system, but the Lenovo Tab A7-50 has the newer 4.4 version and Toshiba Thrive has Android 3.1. Lenovo Tab A7-50 is a a lot thinner and extremely lighter device than the Toshiba Thrive.
The Lenovo Tab A7-50 features a sharper screen than Toshiba Thrive, because although it has a really smaller screen, and they both have an equal 1280 x 800px resolution, the Lenovo Tab A7-50 also counts with more pixels per screen inch. Lenovo Tab A7-50 features a bit more powerful processor than Toshiba Thrive, and although they both have the same RAM amount, the Lenovo Tab A7-50 also has a greater number of cores and an additional graphics co-processor.
The Toshiba Thrive has a bit more memory capacity to install games and applications than Lenovo Tab A7-50, because although it has no SD memory slot, it also counts with 16 GB more internal storage. The Lenovo Tab A7-50 features a much longer battery life than Toshiba Thrive. The Lenovo Tab A7-50's camera is just as good as the Toshiba Thrive one, both have a back camera with a 5 MP.
In addition to being the best tablet between the ones we are comparing here, Lenovo Tab A7-50 is also a lot cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.