Acer ICONIA TAB A110 is a mid-end Android tablet, coming with a 2 mega-pixels front facing camera, a high speed Quad-Core CPU speeding at 1200 megahertz and a good size 7 inches touch-screen. Let's take a deeper sight of what this device can do.
This tablet is offerred in two color options, black and blue. The Acer ICONIA TAB A110 feels a bit heavy comparing with today standards, with a weight of 13.76 ounces. Though this device is only 7.6 inches long, it still manages to hold a 7 inches display. The Acer ICONIA TAB A110's thickness of 0.45 inches is a little bit far from current standards, but it still feels in the user's hand.
Acer ships the Acer ICONIA TAB A110 with a NVIDIA Tegra 3 T30L system chip, packing a high-tech Quad-Core CPU ticking at 1200 MHz and only 1 GB of RAM which is a little bit low for such a powerful tablet. Helping with graphic calculations, the Acer ICONIA TAB A110 also has a ULP GeForce graphic processing unit working at 416 MHz. A good feature of this tablet is its quite big 8 GB internal memory and an SD memory card expansion slot, which allows the user to install a couple hundred games and applications without worrying about space.
The Acer ICONIA TAB A110 is only equipped with a 2 mega-pixels front camera.
This tablet is equipped with an average 600 x 1024 7 inches screen, which makes everything look quite vivid. Its screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This tablet counts with a 3420 mAh amazing Li-Ion non-removable battery, enough to provide this tablet with an incredible battery duration. An issue to take into consideration is that this tablet's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to have trouble holding its charge, even though with such a huge battery size you will probably replace this tablet before that becomes an issue.
This device counts with wi-fi connectivity (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless router) and 3G fast connectivity, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Acer ICONIA TAB A110 uses a SIM card to use GSM services.
This tablet also features a couple of useful characteristics like Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers and accessories) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This tablet costs $ 89, expensive for a tablet this level. This tablet is very appropiate for you if you want a device to play lots of games. This tablet is sold with Quick Start Guide, Micro USB to USB cable (1.5m) and Charger and plug.
Acer Aspire 1 A114-32-C1YA, 14" Full HD, Intel Celeron N4000, 4GB DDR4, 64GB eMMC, Office 365 Personal, Windows 10 Home in S mode
Shop now
Acer Aspire 5 Slim Laptop, 15.6 inches Full HD IPS Display, AMD Ryzen 3 3200U, Vega 3 Graphics, 4GB DDR4, 128GB SSD, Backlit Keyboard, Windows 10 in S Mode, A515-43-R19L, Silver
Shop now
Acer Chromebook Spin 311 Convertible Laptop, Intel Celeron N4020, 11.6" HD Touch, 4GB LPDDR4, 32GB eMMC, Gigabit Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, Google Chrome, CP311-2H-C679
Shop now
Acer Swift 3 Thin & Light Laptop, 14" Full HD IPS, AMD Ryzen 7 4700U Octa-Core with Radeon Graphics, 8GB LPDDR4, 512GB NVMe SSD, Wi-Fi 6, Backlit KB, Fingerprint Reader, Alexa Built-in
Shop now
Acer Aspire C27-962-UA91 AIO Desktop, 27" Full HD Display, 10th Gen Intel Core i5-1035G1, NVIDIA GeForce MX130, 12GB DDR4, 512GB SSD, 802.11ac Wi-Fi, Wireless Keyboard and Mouse, Windows 10 Home
Shop now
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Acer |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 7.60 x 4.98 x 0.45 inchesMetric19.3 x 12.65 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 13.76 ouncesMetric390.09 gImperial |
| Colors: | Black and Blue |
| Accessories: | Charger and plug, Micro USB to USB cable (1.5m), Quick Start Guide |
| Price: | $ 89.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | NVIDIA Tegra 3 T30L |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB (667 MHz) |
| Graphics Processor: | ULP GeForce (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3420 mAh |
| Stand-by Time: | 270 hours |
Camera | |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.