ARCHOS 28 Internet Tablet is an outdated Android device, counting with a fast 800 megahertz CPU and a 2.8 inches display. Is that all? No, it's only the tip of the iceberg.
It appears that Archos forgot about weight optimization in this 2.4 ounces tablet. This tablet is only available in color black. This device has a wonderful design, with a thickness of just 0.35 inches. The ARCHOS 28 Internet Tablet is 3.94" long and 2.13" wide, but it is only able to hold a way smaller 2.8 inches display.
The ARCHOS 28 Internet Tablet is powered by a fast CPU ticking at 800 megahertz. This tablet counts with a medium 4 GB internal storage, which might be a bit low depending on the use having that this tablet doesn't have a slot for an SD memory card.
The ARCHOS 28 Internet Tablet doesn't have any cameras.
The ARCHOS 28 Internet Tablet includes a interesting 2.8" screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this portable tablet an average graphical experience. This screen uses TFT yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The ARCHOS 28 Internet Tablet provides wi-fi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a router). The ARCHOS 28 Internet Tablet doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
The ARCHOS 28 Internet Tablet costs around 100 dollars, a high price for this kind of tablet.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 3.94 x 2.13 x 0.35 inchesMetric10.01 x 5.41 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 2.40 ouncesMetric68.04 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 100.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 800 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.