ARCHOS 70 Titanium is a modest Android device, counting with a high-tech 1600 MHz Dual-Core CPU and a good size 7 inches capacitive touch-screen. But it's time to get into more details.
Archos has made an excellent design job making the ARCHOS 70 Titanium as lightweight as 9.88 ounces. Even though the ARCHOS 70 Titanium is only 7.8" long, it manages to contain a 7 inches display. The ARCHOS 70 Titanium is just 0.34 inches thick, making its way into the thinnest tablets podium.
This tablet ships with a high speed 1.6 gigahertz Dual-Core processor and only 1 GB RAM memory which is a bit low for a tablet of this level. Graphic rendering usually eats lots of CPU processing time, so it counts with a 266 MHz ARM Mali-400 MP4 graphic processing unit to help the CPU with those tasks. A good point of the ARCHOS 70 Titanium is its quite big 8 GB internal storage and an SD memory card expansion slot, allowing you to install a couple hundred apps without running out of space.
This tablet is equipped with a good 7" display with a 600 x 1024 resolution, giving this tablet device a regular image quality. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The ARCHOS 70 Titanium offers wi-fi connection (although it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot). This tablet doesn't use a sim card, because it's not a GSM portable tablet.
This device doesn't have any cameras.
Archos offers this device for $ 75, which is not a really offer for a tablet device this level. This tablet is packed with USB data cable, documentation and Charger.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 7.80 x 4.53 x 0.34 inchesMetric19.81 x 11.51 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | 9.88 ouncesMetric280.09 gImperial |
| Accessories: | Charger, USB data cable, documentation |
| Price: | $ 75.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1600 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.