ARCHOS 80 Titanium is a mid level Android portable tablet, packing a 2 MP back side camera, a very fast 1600 megahertz Dual-Core CPU and a 8 inches display.
Archos decided to equip this tablet with an extremely powerful 1.6 gigahertz Dual-Core CPU with only 1 GB of RAM memory which is a little bit disappointing for a tablet this good. To collaborate with graphic calculations, it also counts with a 266 megahertz ARM Mali-400 MP4 GPU. This device has an 8 GB quite large internal storage and a slot for external memory cards, which allows you to store hundreds of apps and games without any problem.
This tablet isn't very light for a portable tablet this size, with a weight of 15.52 oz. This tablet only has 7.87" long, but it is able to fit a a 8" screen. Being just 0.39 inches thick,the ARCHOS 80 Titanium is slim and comfortable.
This tablet includes a nice 8-inches screen with a 768 x 1024 resolution, giving this portable tablet a regular image quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The ARCHOS 80 Titanium only features a 2 MP back-facing camera.
This tablet provides WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices as a mobile hotspot). The ARCHOS 80 Titanium doesn't use a sim card, because it doesn't support GSM networks.
Archos is offering the ARCHOS 80 Titanium for $ 75, which is not a really offer for this type of tablet device.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 7.87 x 6.06 x 0.39 inchesMetric19.99 x 15.39 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 15.52 ouncesMetric439.98 gImperial |
| Price: | $ 75.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 8 inchesMetric20.3 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 768 pixels |
| Pixel density: | 160 pixels per inchMetric62.99 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1600 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP4 (Quad-Core 266 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Sensors: | Gyroscope |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.