ARCHOS 97 Carbon is a decent quality tablet, packing a huge 9.7 inches display, a great performance CPU ticking at 1 gigahertz, and two cameras, a 2 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. Great! That's it? Not at all, it's only the shortest summary.
Archos ships this tablet with a powerful 1000 megahertz processor with 1 GB of RAM. A good point of the ARCHOS 97 Carbon is its big 16 GB internal memory and an SD memory card expansion slot, enough to store hundreds of games and applications without any trouble.
This tablet's thickness (0.45") is a little far from nowadays standards, but it still feels fine in the user's hand. This tablet is only 9.41" long and 7.24 inches wide, but it manages to hold a 9.7 inches screen. Archos appears to have forgotten about weight optimization in this 21.87 ounces tablet.
The ARCHOS 97 Carbon features two cameras, a 2 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front camera.
Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The ARCHOS 97 Carbon has wifi connection (but it can't be shared with other devices acting as a mobile hotspot). The ARCHOS 97 Carbon doesn't have a sim card, because it is not a GSM tablet.
This tablet also comes with GPS Navigation, and Accelerometer.
Archos is offering the ARCHOS 97 Carbon for 75 dollars, which is a very high price for this kind of tablet. Archos packs the ARCHOS 97 Carbon with Power adapter, USB cable and Quick Start Guide.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Archos |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 9.41 x 7.24 x 0.45 inchesMetric23.9 x 18.39 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 21.87 ouncesMetric620 gImperial |
| Accessories: | Power adapter, Quick Start Guide, USB cable |
| Price: | $ 75.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 9.7 inchesMetric24.6 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 768 pixels |
| Pixel density: | 132 pixels per inchMetric51.97 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.