ICEMOBILE G3 is an outdated portable tablet, which features a good size 7 inches capacitive touch-screen, a powerful 1200 MHz Dual-Core CPU, a 1.3 megapixels back camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. But it's time to get into more details.
This tablet is only 0" long and 0 inches wide, but it is still able to fit a a 7" screen. Icemobile offers this device in three color options: black, red and white.
Icemobile designed this tablet with a good level 7" display, and a resolution of 600 x 1024 , which makes all images and movies look quite colorful and brightful.
This tablet is powered by a powerful 1.2 GHz Dual-Core CPU and 512 MB of RAM memory. The ICEMOBILE G3 comes with a 4 GB internal storage memory, a reasonable amount that should be enough for most users knowing that it also has an external memory slot .
This tablet features Wi-Fi connectivity (but it can't be provided to other devices acting as a mobile hotspot). The ICEMOBILE G3 doesn't have a SIM card, because it's not a GSM enabled tablet.
The ICEMOBILE G3 has two cameras, a 1.3 mega-pixels back camera and a 0.3 MP front-facing camera. To complete the camera, it also features flash.
The ICEMOBILE G3 also features a handful of nice features like Bluetooth (enables communication with other bluetooth portable tablets and accessories) and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
The ICEMOBILE G3 features a 2800 mAh huge replaceable battery, enough to provide this tablet with a great battery duration.
The ICEMOBILE G3 is really expensive considering it is sold for 155 dollars, and many similar tablets are a lot cheaper than that.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Icemobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Red and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 1024 x 600 pixels |
| Pixel density: | 170 pixels per inchMetric66.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.