ICEMOBILE G5 is a modest tablet, which features a 2 megapixels back facing camera, a Dual-Core processor clocking at 1 gigahertz and a quite big 7" multi-touch capacitive display. We will get a better understanding of this tablet's wonders when we get into specific details.
Though the ICEMOBILE G5 is slim it's not close to being one of the thinnest portable tablets in the market, with a thickness of 0.43 inches. The ICEMOBILE G5 is available in two colors, black and white.
Icemobile packed the ICEMOBILE G5 with a low level 7-inches screen, and a x resolution, making everything in the screen lose details and definition.
Icemobile equipped the ICEMOBILE G5 with a great performance Dual-Core processing unit running at 1000 megahertz.
The ICEMOBILE G5 offers WiFi connection (although it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot). The ICEMOBILE G5 doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM tablet.
The ICEMOBILE G5 only features a 2 mega-pixels back facing camera.
This tablet counts with a 3000 mAh high capacity removable battery that provides the ICEMOBILE G5 an amazing battery duration.
The ICEMOBILE G5 also features a couple useful features as Bluetooth and GPS Localization, and a few sensors likeLight Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is being sold for 249 dollars, which is a very high price for a tablet this level.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Icemobile |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 7.72 x 4.84 x 0.43 inchesMetric19.61 x 12.29 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Pixel density: | 29 pixels per inchMetric11.42 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| UMTS Bands: | 850 |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.