Karbonn Smart Tab1 is a low-end tablet, including a quite big 7 inches multi touch screen, a 2 megapixels front facing camera and a good performance 1200 MHz CPU. Is that all? Not at all, it's just the starting point of a detailed review.
Whereas this tablet is only 0 inches long, it manages to hold a 7" display. Karbonn only sells the Karbonn Smart Tab1 in black color.
Karbonn decided to equip this tablet with a good performance processor speeding at 1200 MHz.
This device only features a 2 mega-pixels front-facing camera.
The Karbonn Smart Tab1 counts with wi-fi capability (although it can't provide it to other devices acting as a hotspot). This tablet doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
This tablet uses a 3700 mAh massive non-removable battery that can keep it running for many hours without charging it. An issue to take into consideration is that this tablet's battery is not removable so you can't change it when it begins losing capacity, whereas with so much capacity you will probably buy a new tablet before that happens.
Karbonn sells the Karbonn Smart Tab1 for $ 75, which is not a good offer for comparing with similar tablets.
| Device Type: | Tablet |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 75.00 |
Display | |
| Size: | 7 inchesMetric17.8 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1200 MHz |
| SD Card Slot: | microSDXC, miniSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3700 mAh |
Camera | |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.