| Global Score | |
| 76.7 | 81.6 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 15 | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| -- | 6.04 x 3.09 x 0.33 inches |
| -- | 6.21 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Black, Gold, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 269.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5.7 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 515 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 9.5 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 3 GB (825 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.12 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 7.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 3220mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | -- |
| -- | 20 hours talk time |
| 6.48 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy Note 4 is slightly better than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), having a general score of 81.6 against 76.7. Both of these phones come with Android OS (Operating System), but the Galaxy Note 4 has older 5.0 version while Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has Android 15 version. Galaxy Note 4 counts with an incredibly better looking display than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a way smaller display.
The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features much more storage for games and applications than Samsung Galaxy Note 4, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal memory. The Samsung Galaxy Note 4 counts with a much greater performance than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has less CPU cores and a smaller amount of RAM, it also counts with an additional graphics co-processor.
Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has just a bit better camera than Samsung Galaxy Note 4, and although they both have the same video quality, the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) also has a lot better 48 megapixels resolution camera in the back and faster 60 frames per second video frame rates.
Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) counts with a much better battery lifetime than Galaxy Note 4, because it has a 44% larger battery size.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.