| Global Score | |
| 76.7 | 79 |
| Basic Information | |
| Samsung | |
| Android 15 | Android 4.4 |
| -- | 2013-03-14 |
| -- | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| -- | 4.59 ounces |
| Obsidian and Porcelain | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 135.00 |
| Display / Screen | |
| 8 inches | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | Super AMOLED |
| -- | 441 pixels per inch |
| 2700 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 9.1 |
| Performance | |
| Google Tensor G5 (4 nm) chipset | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| 16 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 48.00 MP + 10.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 10.12 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 7.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 4650mAh Li - Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 17 hours talk time |
| 6.48 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 has an overall score of 79, which is slightly better than the Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored)'s 76.7 global score. Both of these devices work with Android operating system, but the Galaxy S4 has older 4.4 version and Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) has Android 15 version. The Samsung Galaxy S4 features a much sharper display than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), although it has a way smaller screen.
The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) features a way bigger storage to install applications and games than Samsung Galaxy S4, because although it has no SD card slot, it also counts with 192 GB more internal storage. The Galaxy S4 features a much better performance than Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored), because although it has 14 GB less RAM and lesser cores , it also counts with a GPU.
The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) takes better pictures and videos than Galaxy S4, because it has a lot better 3840x2160 (4K) video quality and a back camera with a much higher resolution. The Google Pixel 10 Pro Fold (Rumored) counts with a very superior battery lifetime than Galaxy S4, because it has a 4650mAh battery size instead of 2600mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.