| Global Score | |
| 80.2 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Samsung | LG |
| Android | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Glass | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.5 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| AMOLED | IPS LCD |
| 501 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 10 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 10.23 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Dual Nano SIM + eSIM Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 6.8 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Galaxy S24 Ultra has a general score of 80.2, which is slightly better than the LG G3's score of 76.4. The Galaxy S24 Ultra comes with Android OS, and LG G3 counts with Android 5.0 OS. Galaxy S24 Ultra's design is much thinner and notably lighter than the LG G3. LG G3 counts with a much greater hardware performance than Samsung Galaxy S24 Ultra, because although it has 4 less cores and a lower amount of RAM memory, it also counts with an extra graphics processor.
The LG G3 features a much sharper screen than Galaxy S24 Ultra, because although it has a little bit smaller screen and a bit lower resolution of 2560 x 1440 pixels, it also counts with a just a bit more pixels per display inch. The Galaxy S24 Ultra captures slightly better photos and videos than LG G3, because it has a camera in the back with way more mega pixels.
Samsung Galaxy S24 Ultra counts with a superior storage capacity to install games and applications than LG G3, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage. Samsung Galaxy S24 Ultra features a very superior battery life than LG G3, because it has a 5000mAh battery capacity instead of 3000mAh.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.