| Global Score | |
| 80.2 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Sony |
| Android | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| -- | Black and White |
| Glass | Glass and Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.2 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| AMOLED | IPS LCD |
| 501 pixels per inch | 565 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 8 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 25.00mm focal length |
| -- | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 10.23 | 10.45 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Dual Nano SIM + eSIM Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 6.8 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S24 Ultra has a score of 80.2, which is a bit better than the Sony Xperia Z4v's overall score of 78.8. Samsung Galaxy S24 Ultra works with Android OS, and Sony Xperia Z4v comes with Android 5.1 OS. Samsung Galaxy S24 Ultra's design is notably thinner and way lighter than the Sony Xperia Z4v.
Sony Xperia Z4v features a much sharper display than Galaxy S24 Ultra, because although it has a lot smaller screen and a quite lower resolution of 2560 x 1440 pixels, it also counts with a just a little more pixels per screen inch. The Xperia Z4v has a much better performance than Galaxy S24 Ultra, because although it has a smaller amount of RAM, and they both have 8 cores, the Xperia Z4v also counts with a graphics processing unit.
The Samsung Galaxy S24 Ultra features much more memory capacity for applications and games than Xperia Z4v, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal storage. The Galaxy S24 Ultra features a much better battery lifetime than Sony Xperia Z4v, because it has 5000mAh of battery capacity.
The Xperia Z4v has a little bit better camera than Galaxy S24 Ultra, although it has a camera in the back with a way worse resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.