| Global Score | |
| 90.7 | 76.4 |
| Basic Information | |
| Samsung | LG |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| -- | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| -- | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| Glass (Corning Gorilla Glass) and Titanium | -- |
| Scratch-Resistant Glass | -- |
| -- | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.5 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Dynamic AMOLED | IPS LCD |
| 501 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 10.2 | 10 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.40 aperture |
| 24.00mm focal length | -- |
| 0.77 inches (1/1.3") sensor | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 14.74 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| Nano SIM | Micro SIM |
| 10.6 | 7 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 6.8 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Samsung Galaxy S25 Ultra has a score of 90.7, which is much better than LG G3's 76.4 score. The Samsung Galaxy S25 Ultra construction is lighter and extremely thinner than LG G3. Both phones we compare here use Android OS (operating system), but Samsung Galaxy S25 Ultra has the newer 14 version while LG G3 has Android 5.0 version, so it counts with a lot of extra features and improved performance.
The LG G3 has a much greater processing power than Galaxy S25 Ultra, because although it has a lower amount of RAM and a lower number of cores , it also counts with an extra GPU. The Galaxy S25 Ultra features a bit better looking display than LG G3, because although it has a just a little worse pixels density, it also counts with a slightly better resolution of 1440 x 3088 pixels, much more brightness and a larger screen.
The Galaxy S25 Ultra takes greater videos and photos than LG G3, because it has a lot bigger sensor taking way better quality videos and photos, a much better video definition, a way more megapixels back camera and a much larger aperture to capture better photography and video in poorly lited environments.
The Galaxy S25 Ultra has a much bigger storage capacity to store more games and applications than LG G3, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 224 GB more internal memory. Samsung Galaxy S25 Ultra counts with a much better battery lifetime than LG G3, because it has 5000mAh of battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.