| Global Score | |
| 90.7 | 81.2 |
| Basic Information | |
| Samsung | Samsung |
| Android 14 | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| -- | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| -- | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| Glass (Corning Gorilla Glass) and Titanium | -- |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 265.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.7 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Dynamic AMOLED | Super AMOLED |
| 501 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 10.2 | 8.9 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.20 aperture |
| 24.00mm focal length | 31.00mm focal length |
| 0.77 inches (1/1.3") sensor | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 14.74 | 9.68 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Micro SIM, Dual SIM |
| 10.6 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Li - Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| -- | 528 hours standby time 25 hours talk time |
| 6.8 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S25 Ultra is better than the Samsung Galaxy Note 3, getting a score of 90.7 against 81.2. Both phones we compare here include Android operating system, but the Samsung Galaxy S25 Ultra has the newer 14 version and Samsung Galaxy Note 3 has Android 5.0 version, so it provides lots of additional features and increased performance. The Samsung Galaxy S25 Ultra construction is much thinner and way lighter than Samsung Galaxy Note 3.
The Galaxy S25 Ultra features a sharper screen than Galaxy Note 3, because it has a higher amount of pixels per inch of display, a lot better 1440 x 3088 pixels resolution and a larger display. Samsung Galaxy S25 Ultra features a very superior memory for applications and games than Samsung Galaxy Note 3, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal storage.
The Galaxy Note 3 counts with a much better hardware performance than Galaxy S25 Ultra, because although it has a smaller amount of RAM memory and an inferior number of cores , it also counts with an additional graphics processor. Samsung Galaxy S25 Ultra features a much better camera than Galaxy Note 3, because it has a lot larger diafragm aperture, a back facing camera with a lot higher 200 mega pixels resolution, a much higher video resolution and a much larger sensor shooting lot higher quality videos and photographs.
Galaxy S25 Ultra features a very superior battery life than Samsung Galaxy Note 3, because it has a 56 percent greater battery capacity.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.