| Global Score | |
| 90.7 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Samsung | Sony |
| Android 14 | Android 5.1 |
| -- | 2015-06-16 |
| -- | 5.69 x 2.85 x 0.34 inches |
| -- | 5.64 ounces |
| -- | Black and White |
| Glass (Corning Gorilla Glass) and Titanium | Glass and Metal |
| Scratch-Resistant Glass | Scratch-Resistant Glass |
| -- | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 6.8 inches | 5.2 inches |
| 3088 x 1440 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Dynamic AMOLED | IPS LCD |
| 501 pixels per inch | 565 pixels per inch |
| 2600 cd/m2 brightness | -- |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 10.2 | 9.7 |
| Performance | |
| Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | ARM Cortex-A57 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 12 GB RAM | 3 GB (1600 MHz) RAM |
| Yes GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.21 | 9.45 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 200.00 MP + 12.00 MP | 20.70 MP + 5.00 MP |
| f/1.70 aperture | f/2.00 aperture |
| 24.00mm focal length | 25.00mm focal length |
| 0.77 inches (1/1.3") sensor | 0.43 inches (1/2.3") sensor |
| 7680 x 4320 (30 fps) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 14.74 | 10.45 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| Mobile Hotspot | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| Nano SIM | Nano SIM |
| 10.6 | 7.2 |
| Battery Life | |
| 5000mAh Li - Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| Wireless Charging | Wireless Charging |
| 6.8 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| NFC | NFC |
| Fingerprint ID Scanner | -- |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S25 Ultra is better than the Xperia Z4v, getting a 90.7 score against 78.8. Galaxy S25 Ultra is a extremely thinner and way lighter phone than Xperia Z4v. These phones come with Android operating system, but Galaxy S25 Ultra has the newer 14 version and Xperia Z4v has Android 5.1 version, offering lots of additional features.
Galaxy S25 Ultra counts with a bit more vivid display than Xperia Z4v, because although it has a just a little inferior pixel count in each inch in the display, it also counts with a little higher 1440 x 3088 resolution and a way bigger screen. The Sony Xperia Z4v has a lot better processing power than Samsung Galaxy S25 Ultra, because although it has lesser RAM, and they both have 8 processing cores, the Sony Xperia Z4v also counts with a GPU.
The Samsung Galaxy S25 Ultra features a much bigger memory capacity to install applications and games than Xperia Z4v, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal memory. Samsung Galaxy S25 Ultra counts with a really longer battery duration than Xperia Z4v, because it has 5000mAh of battery capacity instead of 3000mAh.
The Samsung Galaxy S25 Ultra counts with a lot better camera than Sony Xperia Z4v, because it has a larger aperture, a way higher 7680x4320 video definition, a lot larger sensor and a way more mega pixels camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.