Alcatel THE BIG EASY Flip is an outdated phone, with a 2 MP back camera and a small 2.4 inches screen.
Alcatel appears to have forgotten about weight optimization in this 3.67 ounces cellphone. This cellphone isn't a very compact cellphone, given that it is 4.09 inches long and 2.06" wide,but it only holds a 2.4 inches screen. This phone is a little bit thick for today's standards, with its 0.68" thickness. Alcatel only sells this phone in color black.
This device includes a good level 2.4-inches screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this cellphone a decent image quality.
This phone has only a 2 mega-pixels back-facing camera.
This cellphone includes wifi connectivity (although it can't share it with other devices as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, using HSPA and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This device uses a 850 mAh small capacity Li-Ion removable battery that provides the Alcatel THE BIG EASY Flip a not very long battery durationcompared to other phones. Alcatel reports a talk time of 3 hs and a stand by time of 240 hours for this phone.
This device is being sold for about $ 249, which is a really high price for comparing with other similar phones. Alcatel packs this device with Charger, Activation Card & Services Guide and Battery.
TracFone Carrier-Locked Alcatel MyFlip 4G Prepaid Flip Phone- Black - 4GB - Sim Card Included – CDMA
Shop now
Alcatel GO FLIP 4044 4G LTE (Unlocked for All Carriers) Flip Phone for Seniors Big Buttons Easy to Use - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Alcatel |
| Product code: | A392G, A392A |
| Dimensions: | 4.09 x 2.06 x 0.68 inchesMetric10.39 x 5.23 x 1.73 cmImperial |
| Weight: | 3.67 ouncesMetric104.04 gImperial |
| Colors: | Black |
| Accessories: | Activation Card & Services Guide, Battery, Charger |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.