Amoi A900W is a mid level Android phone, having an enormous 5.5-inches display, an extremely powerful 1300 megahertz Quad-Core CPU, and 2 cameras, an 8 MP back camera and a 2 mega-pixels front facing camera. But it's time to get into some more detail.
The Amoi A900W is for sale in color black. The Amoi A900W is a very compact device, taking into consideration it packs a 5.5" display and it is just 0 inches long.
Amoi decided to design this cellphone using a MediaTek MT6582 system chip, backed up by a high-tech Quad-Core processor ticking at 1300 MHz with only 1 GB of RAM which is a little low for such a powerful device.
Amoi designed this phone with a good looking 5.5" display, and a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look beautiful. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The Amoi A900W features WiFi capability (although it can't be shared with other devices as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) connectivity, that is not as fast as LTE-A or LTE networks and the fastest 3G data connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The Amoi A900W comes with 2 SIM cards so it's able to use two different carriers or phone lines at the same time.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 2 megapixels front side camera. To complete the camera, it also has auto-focus and flash.
This phone features a 2500 mAh big replaceable battery, enough to provide this device with an incredible battery life.
The Amoi A900W also comes with a handful of interesting features as Bluetooth (4.0), GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Amoi sells the Amoi A900W for $ 249, which is not cheap for this kind of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Amoi |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.