Asus ZenFone C is a decently made Android cellphone, which counts with a powerful Dual-Core processing unit ticking at 1.2 gigahertz, a medium sized 4.5 inches multi touch screen, and 2 cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
Asus equipped this device with a fast 1.2 GHz Dual-Core processing unit, included in the Intel Atom system chip with 1 GB of RAM. A good feature of this cellphone is its quite big 8 GB internal storage and an SD memory card expansion slot, allowing the user to install hundreds of applications and games without any problem.
Apparently Asus forgot about optimizing the weight in this 5.29 oz cellphone. Asus made this deviceavailable only in three color options: black, red and white. This cellphone is quite slim and looks really nice, but it's not as thin as many other cellphones you can find, with a thickness of 0.43 inches.
Asus packed this cellphone with a good level 4.5 inches screen, and a resolution of 854 x 480 , which makes everything look very nice. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera. In addition, this phone's camera also includes a few useful features: auto-focus, flash, geo tagging and face detection shooting.
This cellphone offers Wi-Fi capability (although it can't be shared with other devices around, acting as a wireless modem or router), HSPA+ (4G) connectivity, that is not so fast as LTE networks and fast 3G data connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This device supports dual sim cards to be able to to work with 2 different phone numbers or carriers in the same cellphone.
The Asus ZenFone C uses a 2100 mAh high capacity Li-Ion battery that can keep this cellphone running for many hours, but you may need to charge it if you use it too much.
This device also includes a handful of cool characteristics as Bluetooth (4.0, EDR), GPS and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone costs about 249 dollars, not a good offer for this kind of cellphone. The Asus ZenFone C is the correct option if you will use it mostly for social networks and internet browsing.
ASUS ZenFone Max Plus ZB570TL-MT67-3G32G-BK - 5.7†1920x1080-3GB RAM - 32GB Storage - LTE Unlocked Dual SIM Cell Phone - US Warranty - Black (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Asus |
| Operating System (OS): | Android 4.4.4 |
| Product code: | ZC451CG |
| Dimensions: | 5.37 x 2.64 x 0.43 inchesMetric13.64 x 6.71 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | Black, Red and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Intel Atom |
| Processor: | Z2520 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.