BlackBerry 8800 is a quite basic phone.
The BlackBerry 8800 comes with a mediocre 65,54 MB internal storage, which may be adequate for some users considering that it also has an SD memory card expansion slot to store songs, photos and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
This time, it seems like Blackberry forgot about optimizing the weight in this 4.72 ounces cellphone. This cellphone is a little bit thick for nowadays standards, with its 0.55 inches thickness.
Blackberry equipped this phone with a good screen, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, giving this cellphone a nice graphic quality.
The BlackBerry 8800 has 3G connection type, over EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM carriers.
This phone has no cameras at all.
The BlackBerry 8800 comes with a 1400 mAh medium sized Li-Ion removable battery providing this phone with a not very long battery duration. Blackberry says this cellphone has a 528 hs stand by time and a 5 hours talk time.
This cellphone is priced about 131 dollars, which is very expensive for comparing with similar devices.
BlackBerry(r) 8800 & 8300 Curve Made Simple (Blackberry Made Simple Guide Book)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry |
| Dimensions: | 4.48 x 2.59 x 0.55 inchesMetric11.38 x 6.58 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 4.72 ouncesMetric133.81 gImperial |
| Price: | $ 131.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 312 MHz |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 528 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.