BlackBerry Curve 8900 is a low level BlackBerry cellphone, including a fast CPU running at 512 megahertz, a 2.4" screen and a 3.2 megapixels back camera. But it's time to get into much more details.
This phone is a little thick for current standards, with its 0.53 inches thickness. The BlackBerry Curve 8900 is 4.29" long, but it's only able to hold a way smaller 2.4" screen. Apparently Blackberry forgot about optimizing the weight in this 3.87 ounces cellphone.
Blackberry equipped this device with a good level 2.4 inches screen, and a 360 x 480 resolution, providing this cellphone with a very good graphic quality.
This device is equipped with a quite powerful 512 MHz processor.
This phone is only equipped with a 3.2 mega-pixels back camera. To complete the camera, it also counts with a couple of nice characteristics: auto-focus, flash and digital image stabilization.
This device provides wi-fi connection (but it can't provide it to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G internet connection, supported by EDGE technologies. The BlackBerry Curve 8900 uses a SIM card to connect to GSM networks.
The BlackBerry Curve 8900 packs a 1400 mAh mid capacity Li-Ion battery providing this device with a quite short battery duration. This cellphone has an estimated talk time of 5.5 hs and a stand by time of 356 hs.
This phone is not a good choice considering it is sold for $ 269, while other similar cellphones can be found for much less money.
BlackBerry Classic Q20 SQC100-2 16GB Unlocked GSM 4G LTE Keyboard Smartphone - Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry 4.7.x |
| Also Known As: | BlackBerry Javelin |
| Product code: | 8900 |
| Dimensions: | 4.29 x 2.36 x 0.53 inchesMetric10.9 x 5.99 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 3.87 ouncesMetric109.71 gImperial |
| Price: | $ 269.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 360 pixels |
| Pixel density: | 250 pixels per inchMetric98.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 512 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 356 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus and Digital Image Stabilization |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.