BlackBerry Pearl 8120 is an outdated cellphone, featuring a 2 MP back-facing camera. Let's take a closer view of what this phone can do.
This phone is a little bit thick for today's standards, being as thick as 0.57". This cellphone is a bit heavy comparing to other cellphones , with a weight of 3.16 ounces.
Blackberry designed this phone with an average display, and a 260 x 240 resolution, providing this cellphone with a good graphic quality.
This cellphone has only a 2 MP back camera. In addition, this cellphone's camera also includes flash.
The BlackBerry Pearl 8120 uses a 900 mAh small capacity Li-Ion removable battery providing this phone with a poor battery duration. Blackberry afirms this cellphone has a 4 hours talk time and a 360 hours stand by time.
This cellphone includes WiFi connection (but it can't share it with other devices acting as a wireless modem or router) and 3G data connection, supported by EDGE technologies. The BlackBerry Pearl 8120 uses a SIM card for GSM services.
This phone is priced around $ 107, which is a very high price for comparing with similar cellphones.
BlackBerry Rubberized Skin for BlackBerry Pearl 8100, 8110, 8120, 8130 (Green)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Blackberry |
| Operating System (OS): | BlackBerry |
| Dimensions: | 4.20 x 2.00 x 0.57 inchesMetric10.67 x 5.08 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 3.16 ouncesMetric89.58 gImperial |
| Price: | $ 107.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 260 pixels |
| Pixel density: | 147 pixels per inchMetric57.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Intel XScale (Single-Core 312 MHz) |
| RAM Memory: | 32 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.