BLU Advance 4.5 is a mid level cellphone, featuring a medium 4.5 inches multi touch screen, a fast Dual-Core processor running at 1 GHz, and 2 cameras, a 5 megapixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
BLU decided to equip the BLU Advance 4.5 using a great performance 1 GHz Dual-Core CPU with 512 MB of RAM memory. This phone comes with a 4 GB internal storage memory, a fair amount that should be enough knowing that this cellphone also has an external memory card slot .
The BLU Advance 4.5 is just 0.37 inches thick, making its way into the thinnest phones podium. BLU appears to have forgotten about weight optimization in this 5.08 oz cellphone. BLU offers this cellphone in 2 different colors: black and white.
BLU equipped this cellphone with a very good 4.5-inches display, and a 854 x 480 resolution, making everything look beautiful. Its display uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone is equipped with two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 MP front facing camera. This phone also films 1280x720 HD videos. This camera also features auto-focus and flash.
The BLU Advance 4.5 includes wi-fi connection (and it can provide it to other devices acting as a mobile hotspot), HSPA+ (4G) connection type, that is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G connectivity, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone supports dual SIM cards so it's able to work with two different phone numbers and even different carriers in the same device.
The BLU Advance 4.5 packs a 1700 mAh medium sized removable battery providing this cellphone with a not very long battery life. This device has a reported stand by time of 200 hs and a talk time of 5 hours.
This cellphone also comes with some cool features as Bluetooth (4.0) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
BLU is selling this phone for 155 dollars, which is not a really offer for this type of phone. BLU also sells this cellphone with screen protector, microUSB cable, Battery, charger, Headphones and Silicone case.
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
Unlocked Phone 8GB RAM+128GB, CUBOT X30 6.4 Inch Screen Unlocked Smartphones, 48MP Camera, 4G Dual SIM Unlocked Android Phone, 4200mAh Battery, Android 10, Face ID, US Version, Blue
Shop now
BLU G50 | 2021 | All Day Battery | Unlocked | 5.5†HD+ Display | 32 GB | 13MP Camera | US Version | US Warranty | Red
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
ZTE Blade A5 2020, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, 2GB, Dual SIM, Blue - GSM Unlocked (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk)
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.24 x 2.64 x 0.37 inchesMetric13.31 x 6.71 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 5.08 ouncesMetric144.02 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Accessories: | Battery, Headphones, Silicone case, charger, microUSB cable, screen protector |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | VideoCore IV |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.