BLU Amour is a decent quality phone, packed with a good performance Dual-Core processing unit ticking at 1000 MHz, a 4" capacitive display, and two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
BLU sells this phone with a fast Dual-Core CPU speeding at 1000 MHz, bundled in a Mediatek MT6577 system chip and 512 MB RAM memory. To help with graphic intensive apps and games, this cellphone also has a PowerVR SGX531 graphic processing unit clocking at 200 megahertz. This phone has a 4 GB internal memory, a fair quantity that should be knowing that it also has a slot for external memory cards to store photos and videos.
This phone is quite slim and looks really nice, although it's not so thin as many other phones out there, with a thickness of 0.46 inches. The BLU Amour isn't very light comparing to other cellphones , with a weight of 4.83 ounces. This phone is available just in white color.
BLU packed this cellphone with a good looking 4-inches display, and a 800 x 480 resolution, making everything look great. Its display uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone has two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. It also films VGA 640x480 videos at 30 frames per second. In addition, the camera counts with a couple of useful features like digital image stabilization, flash, geo tagging and face detection shooting.
The BLU Amour has a mid sized 1600 mAh Li-Ion removable battery that provides the BLU Amour a quite short battery lifecompared to other phones. According to BLU, the BLU Amour has an estimated 18 hs talk time and a 600 hs stand by time.
The BLU Amour includes wi-fi capability (which it can provide to other devices around, acting as a wireless modem) and 3G fast connection type, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone supports dual sim cards to be able to to use two different carriers or phone lines in the same phone.
This cellphone also includes a handful of interesting features such as Bluetooth (3.0) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The BLU Amour is not very cheap considering it is priced 125 dollars, and some similar phones are sold for much less than that.
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU G91 Pro | 2022 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.7†Full HD+ Display | 128GB | 48MP Quad Camera | US Version | US Warranty | Graphite
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 5.04 x 2.58 x 0.46 inchesMetric12.8 x 6.55 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.83 ouncesMetric136.93 gImperial |
| Colors: | White |
| Price: | $ 125.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6577 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX531 (200 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 18 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
| Camera features: | Digital Image Stabilization, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.