BLU Dash 3.5 is a modest Android device, which features a 3.2 MP back camera, a medium sized 3.5-inches touch-screen and a great performance 1 GHz Dual-Core processor. We will get a better idea about this phone's advantages when we get into specific details.
BLU made a very nice job making this phone weight only 3.7 oz. The BLU Dash 3.5 is offerred in two different colors, black and white.
The BLU Dash 3.5 comes with a good performance 1000 MHz Dual-Core processor and just 256 MB of RAM memory. To handle graphic intensive games and apps, it also uses a 500 MHz ARM Mali-400 GPU. The BLU Dash 3.5 comes with a mediocre 524,29 MB internal storage memory, which could be adequate for some users considering that this cellphone also has an external SD slot to store pictures and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
BLU designed this cellphone with a good 3.5" display, and a 480 x 320 resolution, which makes all photos and videos look quite good. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone has wi-fi connection (which can be provided to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G data connection, using EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone is only equipped with a 3.2 MP back camera. It also films HD 1280x720 videos.
This phone counts with a 1000 mAh small sized replaceable battery, which is quite poor for a consuming phone like this. BLU informs a talk time of 6 hours and a stand by time of 135 hs for this cellphone.
The BLU Dash 3.5 also comes with a couple of useful characteristics as Bluetooth, GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is being sold for 105 dollars, not a really offer for this kind of phone.
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU VIVO XII | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.59 x 2.44 x 0.47 inchesMetric11.66 x 6.2 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 105.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 135 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.