BLU Dash 5.0 is a decent quality Android cellphone, packed with a fast 1300 MHz Dual-Core processor, a quite big 5" touch-screen, and 2 cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera. Let's take a better sight of what this cellphone has to offer.
BLU equipped this device with a powerful 1.3 GHz Dual-Core CPU with 512 MB RAM. Graphic intensive applications and games generally uses a lot of processing power, so this phone counts with an ARM Mali-400 MP1 graphic processing unit working at 320 MHz to help with that calculations. The BLU Dash 5.0 comes with a 4 GB internal memory, an average amount that should be fine for most users considering that it also has an external memory card slot to store songs, photos and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
This phone is for sale in a variety of colors: black, gray, yellow, blue, red and white. This cellphone has a beautiful design, with a thickness of just 0.37 inches. While this cellphone is only 5.75" long and 2.78" wide, it manages to pack a 5 inches display. It seems like BLU forgot about weight optimization in this 6.17 ounces phone.
BLU equipped this phone with a good level 5-inches screen, and a 854 x 480 resolution, which makes everything look quite vivid. This screen uses LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This device has two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 MP front camera. This cellphone also captures HD 1280x720 videos. This phone also counts with flash.
This cellphone uses a 2000 mAh medium removable battery providing this cellphone with a not very long battery duration. BLU claims this cellphone has a 24 hs talk time and a 900 hs stand by time.
This phone offers Wi-Fi connectivity (and it can be shared with other devices acting as a modem or router), HSPA+ 4G internet connection, which is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and 3G fast connectivity, supported by HSDPA and EDGE technologies. This phone uses 2 SIM cards so it is able to use 2 different phone numbers in the same phone.
This phone also features a few useful features as Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
BLU sells this phone for $ 113, which is expensive for comparing with similar phones.
BLU Advance L5 | 2020 | Long Lasting Battery | Unlocked | 4.0†Display | 16GB | 5MP Camera | US Warranty | Black
Shop now
Alcatel 1 (16GB) 5.0" Full View Display, Removable Battery, FM Radio, Dual SIM GSM Unlocked US & Global 4G LTE International Version 5033E (Bluish Black)
Shop now
BLU G9 PRO | 2020 | All Day Battery | Unlocked | 6.3†HD+ Infinity Display | 128 GB | Triple 48MP Camera | US Version | US Warranty | Nightfall
Shop now
BLU Dash 5.0+ 1.3 GHz Quad Core 4.4KK HSPA+ with 5MP Camera Unlocked Smartphone - Retail Packaging - Yellow
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | BLU |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.75 x 2.78 x 0.37 inchesMetric14.61 x 7.06 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 6.17 ouncesMetric174.92 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray, Red, White and Yellow |
| Price: | $ 113.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Stand-by Time: | 900 hours |
| Talk Time: | 24 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.