Eten X500 is a quite basic Windows Mobile Professional device, which counts with a 2.8-inches display and a 2 megapixels back side camera. We will get a better idea about this cellphone's pros when we get into more details.
This cellphone feels quite heavyweight comparing with today standards, weighting 5.15 oz. The Eten X500 is 4.44" long and 2.34 inches wide, but it's only able to hold a way smaller 2.8 inches display. This cellphone is a little bit thick for nowadays standards, with its 0.61 inches thickness.
This cellphone includes a interesting 320 x 240 (QVGA) 2.8-inches display, providing this phone with a decent graphical experience. This display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
The Eten X500 provides WiFi connectivity (although it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot) and 3G connectivity, over EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
The Eten X500 has only a 2 MP back camera. Additionally, the camera counts with flash.
This phone uses a 1530 mAh mid capacity Li-Polymer battery, which is not really enough for a demanding cellphone like this. Eten informs a 200 hs stand by time and a 7 hs talk time for this device.
This phone is being sold for about 100 dollars, which is not a really offer for this type of device.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Eten |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Dimensions: | 4.44 x 2.34 x 0.61 inchesMetric11.28 x 5.94 x 1.55 cmImperial |
| Weight: | 5.15 ouncesMetric146 gImperial |
| Price: | $ 100.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Samsung SC3 2442 (Single-Core 400 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1530 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.