Fly Eclipse IQ4418 is a mid-end Android cellphone, which features a medium sized 4" touch-screen, a good performance 1 gigahertz Dual-Core processing unit, and two cameras, a 5 MP back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera.
The Fly Eclipse IQ4418 is equipped with a fast Dual-Core processor speeding at 1000 MHz and 512 MB of RAM memory. This phone counts with a fair 4 GB internal storage memory, which is enough for most users considering that it also has a slot for SD memory cards to store songs, pictures and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
Fly made this phoneavailable just in color blue. Being just 0.38" thick,this cellphone is slim and stilized.
This phone has a good looking 4" display with a 800 x 480 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels composing the display. This display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Fly Eclipse IQ4418 has two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 MP front camera. It also shoots HD 1280x720 videos at 30 frames per second. This camera also has flash and geo tagging.
The Fly Eclipse IQ4418 has a medium capacity 1400 mAh battery that can keep this device running for some hours, but you may need to charge it after some moderate to heavy usage.
This device provides Wi-Fi connection (although it can't provide it to other devices around, acting as a wireless router). This phone has dual sim so it can to work with two different carriers or phone numbers.
This cellphone also features some interesting characteristics such as Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is not very convinient considering it is offerred for 249 dollars, and some similar cellphones cost much less than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.50 x 0.38 inchesMetric12.5 x 6.35 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Blue |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.