Fly Epic IQ4602 is a decent quality Android cellphone, counting with a big size 6-inches capacitive touch-screen, an exceptional 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, an 8 megapixels back side camera and a 2 mega-pixels front facing camera. We will get a better understanding of this phone's specs when we get into specific details.
Fly equipped this phone with a great Quad-Core processing unit speeding at 1300 MHz and only 1 GB of RAM memory which is a bit poor for a device this good. This phone counts with anice 8 GB internal memory and a slot for an external memory card, allowing you to install hundreds of apps without worrying about space.
Fly did a really good job making this cellphone weight just 6.89 oz. Fly made this phoneavailable just in color black. This cellphone only has 6.54 inches long and 3.35 inches wide, but it manages to hold a 6 inches display. This cellphone is slim and comfortable, with a thickness of just 0.32 inches.
The Fly Epic IQ4602 features two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 2 megapixels front facing camera. It is also able to shoot videos in 1280x720 (HD) at 30 frames per second. Additionally, this phone's camera also has a couple of interesting characteristics: auto-focus, flash, face detection shooting and geo tagging.
Fly equipped this device with a good level 6-inches display, and a 1280 x 720 (HD) resolution, making everything look beautiful. This display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This phone comes with a large 2300 mAh battery that provides this cellphone a good battery life.
The Fly Epic IQ4602 counts with WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices acting as a hotspot) and 3G fast connection type, over HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone supports dual SIM cards so it is able to work with two different phone numbers or carriers.
This cellphone also features some interesting features such as Bluetooth (enables communication with other devices, computers and accessories) and GPS Geolocation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone costs 249 dollars, high for this type of phone.
Disney Frozen 2 Frozen 2 Fly Wheels 10" Junior Cruiser Ride-On with Sound Effects Button! Ages 2-4
Shop now
Frozen 2 Fly Wheels 15" Cruiser Ride-On with 3 Position Adjustable Seat, Ages 3-7
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 6.54 x 3.35 x 0.32 inchesMetric16.61 x 8.51 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 6.89 ouncesMetric195.33 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.