Fly Iris 2 IQ4490i is a fair quality Android phone, packing a great performance CPU running at 1 gigahertz, a medium 4-inches multi-touch display, a 3.2 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front side camera. Let's take a deeper look at what this cellphone can give us.
It appears that Fly forgot about optimizing the weight in this 4.27 ounces phone. This phone is quite slim, although it's not as slim as many other phones on sale, with a thickness of 0.4".
The Fly Iris 2 IQ4490i has a interesting 800 x 480 4" screen, which makes everything look very good. Its screen uses LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
Fly equipped this phone with a good performance 1000 MHz processor and 512 MB of RAM memory. This phone comes with areasonable 4 GB internal memory, which is enough for the vast majority of users knowing that it also has an external memory slot to store pictures and videos and even some games and apps that allow being installed in the external memory.
The Fly Iris 2 IQ4490i is equipped with two cameras, a 3.2 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front camera. It also captures HD 1280x720 videos at 15 fps. In addition, this cellphone's camera also counts with flash and geo tagging.
The Fly Iris 2 IQ4490i has wi-fi connection (but it can't provide it to other devices acting as a mobile hotspot) and fast 3G data connection, over HSPA, HSUPA and EDGE technologies. The Fly Iris 2 IQ4490i uses two SIM cards so it is able to work with 2 different phone numbers and even different carriers.
This phone counts with a good 1500 mAh removable battery that provides this cellphone a not very long battery durationcompared to other phones.
This phone also comes with a handful of nice features such as Bluetooth (enables communication with other phones, computers and accessories) and GPS Navigation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone costs 249 dollars, which is a really high price for a cellphone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.80 x 2.50 x 0.40 inchesMetric12.19 x 6.35 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 4.27 ouncesMetric121.05 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Talk Time: | 4.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (15 fps) (HD) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.