HTC Merge is a mid-to-low level phone, which counts with a 5 MP back camera, a medium 3.8 inches capacitive screen and a great performance 800 MHz processing unit.
The HTC Merge is a little bit thick for current standards, being as thick as 0.54 inches. Apparently HTC forgot about optimizing the weight, leaving it live with a weight of 6.98 ounces.
This phone includes a good looking 800 x 480 3.8" display, making everything look beautiful. Its display uses S-LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
HTC ships this phone with a powerful processing unit running at 800 MHz, included in the Qualcomm Snapdragon S2 MSM7630 chip with 512 MB of RAM. Helping with graphic calculations, the HTC Merge also has an Adreno 205 GPU working at 245 MHz. This phone has a 2 GB internal storage, a fair quantity that should be considering it also has an SD memory slot .
This phone provides wi-fi capability (although it can't be provided to other devices acting as a wireless router) and fast 3G internet connection, supported by HSPA, UMTS, EV-DO A and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to connect to GSM networks and it can work with both CDMA and GSM.
This device only features a 5 mega-pixels back side camera. This phone can also capture videos in 1280x720 (HD). To complete the camera, it also has auto-focus and flash.
This device counts with a medium 1400 mAh Li-Ion replaceable battery providing the HTC Merge with a not very long battery life. According to HTC, this cellphone has a reported stand by time of 330 hs and a talk time of 6.3 hs.
This device also features a few nice characteristics like Bluetooth (2.1) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The HTC Merge is not very convinient considering it costs 70 dollars, while some similar devices are being sold for much less than that.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 2.3, 2.2 |
| Also Known As: | HTC Lexikon |
| Product code: | ADR6325 |
| Dimensions: | 4.75 x 2.40 x 0.54 inchesMetric12.07 x 6.1 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 6.98 ouncesMetric197.88 gImperial |
| Price: | $ 70.00 |
Display | |
| Screen Type: | S-LCD |
| Size: | 3.8 inchesMetric9.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 246 pixels per inchMetric96.85 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM7630 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 205 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 330 hours |
| Talk Time: | 6.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EV-DO A, EDGE, GSM and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.