HTC One E9 is an impressive phone, provisioned with a 64 bit Octa-Core processor clocking at 2000 megahertz, a 5.5-inches touch-screen, a 20 mega-pixels back side camera and a 4 megapixels front side camera. Let's take a deeper look at what this phone offers to us.
This phone is a compact device, taking into account that it features a 5.5 inches display and it is just 0" long and 0 inches wide. This phone is for sale in two different color options, gray and gold.
HTC equipped this phone with a beautiful 5.5" display, and a resolution of 2560 x 1440 (Quad HD / 2K), which makes everything look absolutely great.
This cellphone is powered by a MediaTek MT6795 chip, packing a very fast 64-bit Octa-Core CPU clocking at 2000 megahertz with a huge 3 GB RAM memory. A good point of this cellphone is its huge 32 GB internal storage memory and even though it doesn't come with a slot for external memory cards, it it is more than enough to store hundreds of apps and even the heaviest games available nowadays without thinking about running out of space at all.
This phone provides Wi-Fi connection (although it can't be provided to other devices acting as a wireless router or modem), 4G LTE high performance connection type and 3G fast data connection, supported by HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM services.
This phone features two cameras, a 20 mega-pixels back facing camera and a 4 megapixels front side camera. The camera also features a couple of useful features like flash, auto-focus, face detection shooting, geo tagging and smile detection shooting.
This cellphone also comes with a handful of useful characteristics as Bluetooth and GPS, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone counts with an inmense 3000 mAh non-replaceable battery providing this cellphone an incredibly long battery duration. An issue to take into consideration is that the HTC One E9's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins losing capacity, whereas with such a big battery you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
HTC is offering this cellphone for 255 dollars, which is a quite high price for a phone this level. It doesn't matter whether you want this device to take tons of photographs, are looking for a cellphone to play tons of games, want a work phone or are looking for a phone majorly for internet broswing and social networks, you will definitely love this cellphone.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 5.0 |
| Product code: | A55 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gold and Gray |
| Price: | $ 255.00 |
Display | |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 534 pixels per inchMetric210.24 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6795 |
| Processor: | ARM Cortex-A53 (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR G6200 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 20 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 4 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting, Geo Tagging and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, HSUPA, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.