HTC One (M8) max is a good Android phone, with an extremely powerful Quad-Core processor running at 2.7 GHz, a large 5.5-inches multi touch capacitive screen and an 18 megapixels back side camera.
HTC sells the HTC One (M8) max with an extremely powerful 2700 MHz Quad-Core processor, included in the Qualcomm Snapdragon 805 system chip with a great 3 GB of RAM. Graphic rendering generally eats lots of processor time, so it uses a 500 MHz Adreno 420 GPU to take care of them, leaving the processor free for other tasks.
Although this phone is only 0" long and 0 inches wide, it manages to contain a 5.5" display.
This device only has an 18 megapixels back facing camera. To complete the camera, it also includes some good characteristics: optical image stabilization, auto-focus and geo tagging.
The HTC One (M8) max has a beautiful 2560 x 1440 (Quad HD / 2K) 5.5-inches screen, providing this device with a very detailed graphic quality.
The HTC One (M8) max features wi-fi connection (although it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot). This device doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM services.
This cellphone counts with a big capacity 3000 mAh battery that provides this cellphone an incredibly long battery life.
The HTC One (M8) max also features some interesting features like Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
HTC offers this phone for 249 dollars, which is not cheap for this kind of phone. No matter if you will use this phone mostly for internet broswing and social networks or need a phone for playing games, you will definitely be very happy with this phone.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 5.0 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 534 pixels per inchMetric210.24 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 805 |
| Processor: | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB (800 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 420 (500 MHz) |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 18 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Geo Tagging and Optical Image Stabilization |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.