HTC Touch 3G US is a modest Windows Mobile Professional device, including a 3.2 MP back camera, a quite powerful processing unit speeding at 528 MHz and a 2.8 inches display. Let's take a closer sight of what this cellphone offers to us.
This phone is equipped with a fast 528 megahertz processing unit, included in a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 chip and as little as 192 MB RAM.
HTC didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.39 ounces phone. This phone is quite thick compared to nowadays cellphones, with a thickness of 0.57". This cellphone isn't really a compact cellphone, considering it is 4.02" long,but it just holds a 2.8" display.
The HTC Touch 3G US is only equipped with a 3.2 MP back side camera.
HTC designed the HTC Touch 3G US with an average 2.8 inches screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), giving this device a nice graphical experience. This screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone offers WiFi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This device works with a SIM card for GSM carriers.
This phone comes with a low capacity 1100 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone a poor battery duration. According to HTC, the HTC Touch 3G US has a reported stand by time of 365 hours and a talk time of 6.7 hs.
This phone is very overpriced considering it is sold for $ 349, while many similar cellphones are offerred way cheaper than that.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
HTC Touch Diamond 4 GB Unlocked Phone with 3G, 3.2 MP Camera, MP3/Video Player, and Windows Mobile 6.1-U.S. Version with Warranty (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Dimensions: | 4.02 x 2.11 x 0.57 inchesMetric10.21 x 5.36 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 3.39 ouncesMetric96.1 gImperial |
| Price: | $ 349.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 192 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 365 hours |
| Talk Time: | 6.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.