Huawei Ascend G700 is a nice cellphone, which features a fast Quad-Core CPU ticking at 1200 megahertz, a pretty big 5-inches capacitive screen, and 2 cameras, an 8 MP back camera and a 1.3 megapixels front-facing camera.
Being just 0.35 inches thick,this cellphone is very thin and comfortable. This phone is only 5.61" long and 2.87 inches wide, but it's still able to fit a a 5" display. The Huawei Ascend G700 feels much lighter than what one would expect from a device this size. This cellphone is offerred in 2 colors, black and white.
Huawei decided to equip this cellphone with a powerful Quad-Core processor ticking at 1.2 GHz and a big 2 GB RAM memory.
The Huawei Ascend G700 features two cameras, an 8 mega-pixels back side camera and a 1.3 megapixels front facing camera. This cellphone also shoots videos in Full HD 1920x1080. Additionally, this device's camera also includes auto-focus and flash.
This cellphone includes a nice 5-inches screen with a 1280 x 720 (HD) resolution, which makes everything look colorful and brightful. Its screen uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone comes with a large 2150 mAh battery that can keep this cellphone running for many hours, although you may find yourself looking for a place to charge it after some heavy use.
This phone offers WiFi capability (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) connectivity, that is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and the fastest 3G data connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone supports dual SIM so it's able to use two different phone lines and even different carriers in the same cellphone.
This device also includes a handful of useful features like Bluetooth (4.0) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Huawei Ascend G700 is very expensive considering it is priced 155 dollars, and some similar cellphones can be found for much less money. This phone is definitely very appropiate no matter if you are looking for a cellphone to mainly use social networks and internet browsing or want a gaming phone.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P Smart (32GB) 5.6" Fullview Display & Dual Camera's, 4G LTE Dual-SIM Factory Unlocked w/ Fingerprint Scanner FIG-L23 International Model, No Warranty (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.61 x 2.87 x 0.35 inchesMetric14.25 x 7.29 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.47 ouncesMetric155.07 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2150 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.