Huawei Ascend Y511 is a decent quality Android cellphone, counting with a 4.5-inches multi-touch display, a high performance 1300 MHz Dual-Core processor, a 3 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera.
Huawei equipped this cellphone with a MediaTek MT6572 chip, holding a very powerful 1.3 GHz Dual-Core processor with only 512 MB of RAM which is a little low for a cellphone this good. Graphic intensive games and applications often eats lots of processing time, so the Huawei Ascend Y511 counts with an extra ARM Mali-400 graphic processing unit clocking at 500 MHz to help the CPU with those tasks.
This cellphone is thin, while it's not close to being one of the thinnest phones currently available, with a thickness of 0.41". This phone is for sale in 2 colors, black and white. Apparently Huawei forgot about weight optimization in this 5.29 ounces cellphone.
The Huawei Ascend Y511 has two cameras, a 3 megapixels back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera. It is also able to film HD 1280x720 videos.
Huawei equipped this phone with a very good 4.5-inches screen, and a resolution of 854 x 480 , providing this phone with a very nice image quality.
This phone packs a medium 1730 mAh replaceable battery providing this phone with a not very long battery duration. According to Huawei, this cellphone has a reported talk time of 5.2 hs and a stand by time of 310 hs.
This phone includes wifi capability (although it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) connectivity, which is not as fast as LTE or LTE-A 4G networks and fast 3G connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone supports dual SIM cards so it's able to use two different phone lines in the same device.
This phone also features a couple of interesting features like Bluetooth (4.0) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Huawei is selling this phone for 155 dollars, which is a really high price for this kind of cellphone.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei Mate 20 Pro LYA-L29 128GB + 6GB - Factory Unlocked International Version - GSM ONLY, NO CDMA - No Warranty in The USA (Emerald Green)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Mate 40 Pro 5G NOH-NX9 256GB 8GB RAM International Version No Google Play - Mystic Silver
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.23 x 2.65 x 0.41 inchesMetric13.28 x 6.73 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB (266 MHz) |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1730 mAh |
| Stand-by Time: | 310 hours |
| Talk Time: | 5.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.