Huawei Premia 4G is a quite good Android phone, provisioned with a 4-inches screen, an extremely fast Dual-Core CPU running at 1500 MHz, and 2 cameras, a 5 MP back-facing camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera.
This phone is powered by a very powerful 1500 MHz Dual-Core processor, packed into the Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960 system chip and only 1 GB of RAM which is a bit disappointing for such a good cellphone. Graphic calculations usually consume a lot of processing power, so it uses an additional Adreno 225 GPU running at 400 MHz to unload the processor. This cellphone counts with areasonable 2 GB internal memory, which is quite good considering it also has a slot for an external memory card to store songs, photos and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
Huawei didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.94 ounces phone. The Huawei Premia 4G is for sale in black color.
Huawei equipped the Huawei Premia 4G with a very good 4 inches screen, and a resolution of 800 x 480 , which makes all pictures and movies look very good. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This phone offers wifi connection (and it can provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot) and LTE 4G high speed connection type. The Huawei Premia 4G doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections and it works in CDMA carriers.
This device is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 1.3 megapixels front side camera. It also shoots videos in 1280x720 (HD). To complete the camera, it also has a couple of useful features: face detection shooting, flash and geo tagging.
The Huawei Premia 4G comes with a 1650 mAh medium sized Li-Ion battery providing the Huawei Premia 4G with a poor battery life. Huawei reports a talk time of 4 hours and a stand by time of 160 hours for this cellphone.
This cellphone also comes with some interesting features such as Bluetooth (3.0) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is very expensive considering it is offerred for $ 249, while some similar cellphones are sold for much less than that. The Huawei Premia 4G is definitely a great choice for you no matter if you need a cellphone to play lots of games or are looking for a device to mainly use social networks and internet browsing.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei Mate 20 Pro LYA-L29 128GB + 6GB - Factory Unlocked International Version - GSM ONLY, NO CDMA - No Warranty in The USA (Emerald Green)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Product code: | M931 |
| Dimensions: | 4.96 x 2.53 x 0.48 inchesMetric12.6 x 6.43 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960 |
| Processor: | Krait (Dual-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 225 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Stand-by Time: | 160 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1700/2100 (band 4), 1900 (band 2) |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G) and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.