Karbonn A91 is a not very powerful Android phone, with a 3.2 megapixels back-facing camera, a 1.3 gigahertz Dual-Core processor and a 4-inches multi touch capacitive screen.
The Karbonn A91's thickness (0.43 inches) is a little bit far from nowadays standards, but it still feels comfortable in the user's hand. This cellphone is offerred in 3 color options, black, red and white.
This phone includes a interesting 4" screen with a 800 x 480 resolution, providing this cellphone with a nice graphic quality.
Karbonn decided to sell this phone with a powerful Dual-Core CPU running at 1.3 gigahertz and as little as 256 MB of RAM memory. This phone counts with a small 524,29 MB internal storage memory, which may be enough for basic users considering the Karbonn A91 also has an external memory card slot to store photographs and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This device is equipped with only a 3.2 megapixels back-facing camera.
The Karbonn A91 has a medium 1500 mAh battery that provides this phone a not very long battery duration. This phone has an estimated 250 hs stand by time and a 6 hours talk time.
This phone features wi-fi connectivity (but it can't be provided to other devices as a mobile hotspot) and 3G connection type, over EDGE technologies. The Karbonn A91 uses two SIM cards so it can to use two different phone lines and even different carriers in the same cellphone.
The Karbonn A91 also includes some useful characteristics such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Karbonn is selling this cellphone for 249 dollars, which is very expensive for a phone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.56 x 0.43 inchesMetric12.5 x 6.5 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Red and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.