Karbonn A99 is a decent quality Android cellphone, which features a medium sized 4 inches touch-screen, a 5 MP back side camera and a good performance 1300 megahertz Dual-Core processing unit.
Karbonn decided to design this phone using a good performance 1.3 gigahertz Dual-Core processor and 512 MB of RAM memory. This phone counts with a 4 GB internal memory, a common quantity that should be enough knowing that this cellphone also has an external SD slot .
This cellphone is sold in 2 color options, black and white. The Karbonn A99 is just 0.38 inches thick, taking it to the thinnest cellphone's category.
Karbonn equipped this cellphone with a very good 4" display, and a resolution of 800 x 480 , which makes all pictures and videos look beautiful. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
The Karbonn A99 counts with wi-fi connection (although it can't be shared with other devices around, acting as a modem) and 3G data connection, using EDGE technologies. The Karbonn A99 comes with two SIM cards to be able to to work with 2 different carriers or phone numbers at the same time.
The Karbonn A99 only has a 5 mega-pixels back side camera. Additionally, the camera includes auto-focus and flash.
This phone comes with a mid sized 1400 mAh Li-Ion removable battery that provides this cellphone a below average battery duration comparing with other similar devices. Karbonn informs a 168 hs stand by time and a 5 hs talk time for this cellphone.
This cellphone also includes a handful of useful characteristics as Bluetooth, GPS and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Karbonn A99 costs about $ 155, which is expensive for this kind of phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.24 x 2.60 x 0.38 inchesMetric13.31 x 6.6 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 168 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.