Karbonn S1 Titanium is a decent quality phone, packed with a medium 4.5-inches multi touch display, a fast 1.2 gigahertz Quad-Core processor and a 5 mega-pixels back facing camera. But let's get into much more details.
Karbonn is offering this phone in two different colors, black and white. Being just 0.36 inches thick,this cellphone is slim and good-looking.
Karbonn packed this device with a nice 4.5 inches screen, and a 960 x 540 resolution, providing this phone with a good image quality.
Karbonn decided to build this phone using a great performance Quad-Core CPU running at 1.2 GHz and 1 GB of RAM. This cellphone comes with a moderate 4 GB internal memory, which is enough for most users considering that this cellphone also has an external SD slot to store songs, photos and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
This cellphone provides Wi-Fi capability (although it can't share it with other devices acting as a wireless router) and 3G connection type, supported by EDGE technologies. The Karbonn S1 Titanium uses 2 SIM cards so it can to use two different phone numbers at the same time.
The Karbonn S1 Titanium is only equipped with a 5 MP back camera. The camera also counts with auto-focus and flash.
The Karbonn S1 Titanium uses a 1600 mAh medium capacity replaceable battery, which is quite low for a thirsty cellphone like this. Karbonn informs a talk time of 4 hours and a stand by time of 200 hs for this device.
The Karbonn S1 Titanium also features some cool features such as Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Karbonn S1 Titanium is really overvalued considering it is priced $ 249, and many similar cellphones are sold for much less than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 2.60 x 5.30 x 0.36 inchesMetric6.6 x 13.46 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.